Місто, що захищало українську «Мрію». Місто, що героїчно оборонялось та не пропускало ворожий десант. Місто, що ціною численних руйнацій та жертв перешкодило окупантам на їх шляху до столиці. Місто-герой Гостомель.
Гостомель знаходиться у Бучанському районі Київської області. За переказами, він існує з дуже давніх часів. Але перша письмова згадка про Гостомель датується 1494 роком. У 1614 році польський король Сигізмунд III надав Гостомелю магдебурзьке право. Під час національно-визвольної війни під проводом Богдана Хмельницького, він став козацьким сотенним містечком Київського полку. У 1866 році Гостомель перетворився на волосний центр і активно розвивався.
На території селища розташовані потужні підприємства, які відомі не лише в Україні, а й в усьому світі, зокрема, державне підприємство Антонов. Справжньою окрасою населеного пункту залишається Свято-Покровська церква.
Під час Другої світової війни, 24 серпня 1941 року Гостомель окупували нацистські загарбники. За період війни сума збитків гостомельців від окупантів за довоєнними цінами сягнула понад 7 мільйонів карбованців, 67 жителів Гостомеля загинули на фронтах.
У 2014 році, після початку антитерористичної операції, близько 300 гостомельчан пішли на передову боронити країну. Вони воювали в найгарячіших точках АТО, протистояли російській агресії під Іловайськом, Ізвариним і Дебальцевим.
24 лютого 2022 року на Київщині населений пункт Гостомель одним із перших взяв на себе удар російських військ під час повномасштабного вторгнення. Близько 7:00 ранку російська ракета розірвалася біля житлового будинку.
Цього ж дня на Гостомельський аеродром ворог здійснив висадку повітряного десанту на гелікоптерах. Збройні сили України та Національна гвардія збили 3 гелікоптери із 34, з рештою десанту зав'язався бій. Згодом українськими військами було застосовано артилерію та авіацію, Гостомельський аеродром було зачищено, а злітну смугу — зруйновано для недопущення посадки ворожих транспортних літаків.
Гостомель став однією з найгарячіших точок російсько-української війни. Бої там не припинялися ні на день. За цей період в Гостомелі пропали безвісти близько 400 осіб. Місто фактично зруйноване. Під час бойових дій було пошкоджено 459 об'єктів соціальної інфраструктури, житлових будинків, доріг і мостів. Ворожими військами рф було зруйновано найбільший та найпотужніший у світі транспортний літак АН-225 Мрія.
Місто постраждало майже на 40%: різного ступеня пошкодження зазнали 4 553 будівель із 11 874 наявних. Руйнації тут можна оцінювати навіть вулицями: так, Лугова постраждала на 95%, а Чумацький шлях та Свято-Покровська — на 68% та 51% відповідно.
Суттєвої шкоди тут зазнав житловий фонд: 1 834 приватних будинки, а також 111 багатоповерхівок. Загальна площа руйнувань житла складає понад 865 тис кв.м, а сума збитків перевищує 3 млрд грн. Пошкодження котелень, енергетичних підстанцій та руйнування адмінбудівель мали колосальні наслідки для життя людей.
Та історія Гостомеля все ж будується довкола аеропорту «Антонов». За даними ЗМІ, збитки аеропорту оцінюють у $1 млрд, що включає в себе знищені літаки і нашу "Мрію", посадкові полоси, льотно-випробувальну базу. Кажуть, що відновити аеропорт буде значно складніше, ніж побудувати новий.
Гостомель швидко відновиться і процвітатиме. Українці непереможні.
Саме завдяки спротиву та мужності місцевих жителів і Збройних Сил України ворог був зупинений на підступах до столиці України. 6 березня 2022 року Указом Президента України місту Гостомель присвоєно почесну відзнаку Місто-герой України.
#МістоГероїв
Немає коментарів:
Дописати коментар