Шановні користувачі!

Шановні користувачі!

Цей блог створено відділом читального залу Тернопільської обласної універсальної наукової бібліотеки. Сподіваємося, що для відвідувачів мережі цей блог буде цікавим джерелом нової інформації про події та життя нашої бібліотеки, новинки в світі книг.

Людмила Рюміна, завідувачка відділу читального залу Тернопільської ОУНБ

понеділок, 3 квітня 2023 р.

Форпости незламного духу. Маріуполь.

 

Маріуполь розташований на півдні Донецької області на березі Азовського моря, у гирлі річки Кальміус. Засновано у 1778 р., статус міста населений пункт має з 1779 р. Маріуполь посідав 10 місце за чисельністю населення в Україні. Чисельність населення на 01.01.2021 р. становила 458 533 осіб. Це великий порт і промисловий центр країни.

Маріуполь є символом українського героїзму, незламності, готовності боронити власну землю до кінця, бо це місто є органічною і невід'ємною складовою нашої держави. Так твердить історія Маріуполя, яка розпочалася в XVI ст. з приходом у гирло Кальміуса українських козаків і заснування там зимівників. Пізніше тут виникло українське поселення Домаха − центр Кальміуської паланки Війська Запорозького низового. Пізніше сюди були насильно депортовані царським урядом із Криму десятки тисяч кримських християн: греків, болгар, вірмен.

Напередодні широкомасштабної агресії російської федерації у місті діяли близько 50 підприємств, продукція яких складала значну частину експорту України. У промисловості Донецької області частка Маріуполя − 37,5 %, в Україні − близько 7 %. Разом із тим це був кліматичний і грязьовий курорт.

Із початком російської агресії Маріуполь став одним із ключових міст російсько-українського протистояння. Наразі орки перетворили Маріуполь на пекло. З 1 березня 2022 р. місто перебуває у блокаді російських окупаційних військ. За попередньою інформацією, з початку повномасштабного вторгнення РФ у Маріуполі було вбито понад десятки тисяч мирних людей. Російські війська блокували доставку гуманітарної допомоги жителям міста та їх евакуацію, незаконно перевозили жителів у росію та ОРДЛО. Весь світ був вражений звірствами московитів, зокрема тим, що авіабомби цілеспрямовано скидали навіть на лікарні та пологовий будинок, на Драматичний театр, де ховалися від обстрілів сотні мирних мешканців міста.

Будівля театру в Маріуполі використовувалася як бомбосховище під час блокади міста. У ньому переховувалися за різними даними від 500 до 1200 мирних жителів за дні до 16 березня. Маріупольська міська рада 18 березня повідомила, що бомбосховища під будівлею театру вціліло й з нього вдалося визволити близько 130 людей. Станом на 25 березня, у повідомленні міськради йшлося, що «за свідченням очевидців» під час бомбардування театру загинуло близько 300 людей. Інформаційна агенція «Associated Press» провела власне розслідування й дійшла висновку, що внаслідок авіаудару могло загинути до 600 людей. Міжнародна правозахисна організація «Amnesty International» вважає, що жертв було менше у зв'язку з процесом евакуації з міста, яка почалася до цього. 13 квітня експерти ОБСЄ заявили, що російські військові відповідають за бомбардування Маріупольського театру, назвавши це військовим злочином. 30 червня міжнародна правозахисна організація «Amnesty International» дійшла такого ж висновку.

Бійці 36-тої бригади морської піхоти імені контр-адмірала Михайла Білинського, не зрадивши присяги 2014 р., вийшли з Криму і продовжували гідно виконувати завдання щодо оборони України, утримуючи Маріуполь. Їх бомбили з літаків, обстрілювали з артилерії, танків та інших вогневих засобів. З початку війни наші герої у повному оточенні захищали Маріуполь і стримували 10-тисячне угрупування ворога.

Під час російського вторгнення в Україну місто практично повністю було знищене Збройними силами Росії. З 20 травня 2022 місто перебуває під повною окупацією, після того, як оборонці міста після боїв на Азовсталі здалися у полон російським окупантам.

6 березня 2022 р. Указом Президента України Володимира Зеленського Маріуполю присвоєно почесну відзнаку «Місто-герой України». Таким чином відзначено подвиг, масовий героїзм та стійкість громадян, виявлені у захисті міста під час відсічі збройній агресії російської федерації проти України.

Одне з найкрасивіших і найкомфортніших міст України перетворено на руїни. Та архітектори світу вже створюють проекти відбудови міста і підраховують кошториси.

#МістоГероїв

 

Немає коментарів:

Дописати коментар