Шановні користувачі!

Шановні користувачі!

Цей блог створено відділом читального залу Тернопільської обласної універсальної наукової бібліотеки. Сподіваємося, що для відвідувачів мережі цей блог буде цікавим джерелом нової інформації про події та життя нашої бібліотеки, новинки в світі книг.

Людмила Рюміна, завідувачка відділу читального залу Тернопільської ОУНБ

Чи знаєте ви?


ПЕРШІ БІБЛІОТЕКИ НА ТЕРЕНАХ УКРАЇНИ


Перші бібліотеки в Київській Русі почали відкриватися при церквах і монастирях після ухвалення в 988 році християнства. Найбільшою і найбагатшою у той час була бібліотека Софії Київської, заснована у 1037 році Ярославом Мудрим. У цілому в бібліотеці налічувалося до 900 томів рукописних книг - грандіозна для середньовіччя кількість.
Книги, які виходили з майстерень Софійського собору, стали основою інших бібліотек, зокрема величезної бібліотеки Печерського монастиря, яка з кінця ХІ ст. стала найбільшим центром культурного життя Київської Русі.
ЦІКАВІ КНИЖКИ ІЗ ФОНДІВ ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСНОЇ НАУКОВОЇ БІБЛІОТЕКИ


Є у фонді Тернопільської обласної універсальної наукової бібліотеки колекція рідкісних та цінних видань. Її фонд нараховує понад 200 примірників і містить документи з різних галузей знань. Основу складає художня література зарубіжних та вітчизняних письменників ХІХ — ХХ ст., а також документи з історії, мистецтвознавства, літературознавства, релігії, видання природничого характеру тощо.


   Серед найстаріших видань хочу звернути увагу на книгу «Октоїх», видану у Почаєві друкарнею Почаївської Лаври у 1738 році. Це збірка окремих пісень, молитв, канонів. Виглядає вона надзвичайно: 9 см товщина, 45 висота, 25 см ширина. У книзі витончені, звичайно ж ручної роботи, гравюри, заставки, кінцівки. І ще одна, можливо, найдавнішого року видання у нашій бібліотеці, церковнослужебна книга — «Тріодіон», видана Львівською Друкарнею Успенського Братства у 1730 році.
 
   А найменша за розміром, така собі книжка-малютка — це збірка «Українські байки», видана харківським видавництвом «Фоліо» у 2011 році. Висота титульної сторінки — 5 см, ширина — 3 см.


 
  

                                                      МОДНІ КНИЖКИ
Мода на так звані мініатюрні книжки виникла наприкінці XVIII століття, завдяки примхам Марії-Антуанетти, яка забажала носити улюблені книжки… в рукавичці. Однак ще задовго до цього робилися спроби виготовлення таких оригінальних видань. Прародителькою їх можна вважати старовинну рукописну мініатюрну книгу, яка зберігається в Єреванському книгосховищі Матенадаран. Її вага лише 19 грамів.
Найменша книжка видана у 1896 році в італійському місті Падуя, її розмір 16 мм х 11 мм, що дорівнює приблизно розміру нігтя на великому пальці руки. У цій книзі надрукований лист Галілео Галілея.

Немає коментарів:

Дописати коментар