Під час широкомасштабного
російського вторгнення Харків став одним із перших міст, яке прокинулося від
вибухів зранку 24 лютого 2022 року й щодня продовжує зазнавати бомбардувань від
окупантів. 6 березня 2022 року Президент України Володимир Зеленський надав
Харкову звання міста-героя України. А 22 березня 2023 року вручив меру Харкова Ігорю Терехову нагороду.
Харків — місто України. Розташоване на північному сході України на Слобожанщині, науковий центр України, адміністративний центр Харківської області. Друге за кількістю мешканців місто України з населенням 1 421 125 осіб. Площа міста — 350 квадратних кілометри. Разом із прилеглими містами та районами утворює Харківську агломерацію з людністю понад 2 млн осіб.
Сьогодні Харків — друге за кількістю населення й рівнем життя місто в Україні. Тут розташована одна з найбільших у Європі площ та один із наймасштабніших ринків світу; «перший український хмарочос», найбільший у державі лісопарк, найстаріший зоопарк та найкращий парк розваг.
Великий науковий, культурний, промисловий і транспортний осередок України, був третім індустріальним центром у колишньому СРСР. 60 науково-дослідних інститутів, 41 вищий навчальний заклад, серед яких ХНУ імені В. Н. Каразіна, який входить до найкращих 500 вищих навчальних закладів світу та НТУ «ХПІ», який входить до найкращих 1000, 8 музеїв, міська картинна галерея, 7 державних театрів і кілька десятків недержавних, 80 бібліотек.
Володіє повним комплектом нагород Ради Європи: Європейським Дипломом, Почесним Прапором, Почесною Відзнакою і Призом Європи.
Харків — серед міст, які найбільше постраждали від широкомасштабного вторгнення росії. Воно піддавалося бомбардуванням касетними бомбами, крилатими ракетами, артилерійському обстрілу з «Градів» та «Смерчів». На кінець березня 2022 року серед 135 пам’яток України, що постраждали від бомбардувань окупантів, 39 розташовані в Харкові.
Харківський музей образотворчого мистецтва був створений М. Каразіним у 1920 році і є одним із найбільших в Україні. Його експозиція займає 25 залів маєтку Ігнатищева (побудований у 1912 році за проєктом О. Бекетова) і складена з відділів дореволюційного українського й російського мистецтва, радянського, закордонного й декоративно-ужиткового мистецтва. Саме тут зберігається автопортрет Т. Шевченка, роботи Айвазовського, Самокиша, Яблонської, Мурашка, Нарбута. 9 березня вибуховою хвилею пошкоджено фасади та вікна музею.
Успенський собор був побудований у другій половині XVIII ст. і є одним із найстаріших православних храмів Харкова. Зараз дзвіниця собору — десята за висотою кам’яна будівля міста та друга за висотою дзвіниця України. Після реставрації 1980 року в соборі відкрили Будинок органної та камерної музики. Через обстріли 2 березня в соборі вибито всі вікна, пошкоджені вітражі та постраждало церковне начиння.
Харківська філармонія — найстаріша концертна організація України, яка розташована в будинку колишнього Оперного театру, де також відбувся перший в Україні кіносеанс та вийшла в ефір перша українська радіостанція. Тут виступали безліч музикантів, серед яких: Пабло Сарасате, Маттіа Баттістіні, Петро Чайковський, Федір Шаляпін, Олександр Скрябін, Арам Хачатурян, Дмитро Шостакович. Унаслідок ракетного обстрілу 1 березня пошкоджень зазнали вікна й фасади філармонії.
Лише за перші 35 днів широкомасштабного вторгнення в Харкові російська армія зруйнувала 1531 об’єкт, зокрема майже 1300 житлових будинків, що становить 15 % усього житлового фонду міста, та 239 адміністративних будівель. Зруйнований історичний центр міста, обстріляний термінал аеропорту та ринок «Барабашово». Серед житлових мікрорайонів найбільше постраждала Салтівка. З Харкова виїхала третина населення.
Війна триває, і, на жаль, складно спрогнозувати, скільки жахіть ще переживе Харків і скільки ресурсів знадобиться на його відновлення. Над тим, щоби місто функціонувало під час війни, працюють тисячі людей й десятки служб. Харків місто-герой у боротьбі за право жити.
#МістоГероїв
Немає коментарів:
Дописати коментар