Що означає читати як професор? Це значить не лише стежити за сюжетом, але й відчитувати символи, метафори й алюзії, помічати іронію та відчувати резонанс із іншими текстами. Пропонуємо вам вдумливо та емоційно прочитати книжки з нових надходжень читального залу ТОУНБ, звертаючи увагу на те, що між рядків. Ви дізнаєтеся про подробиці життя і творчості українських класиків ХІХ століття та історії творів світової літератури. Бажаємо вам яскравішого і наповненішого читання.
Ф81
Фостер, Томас К. Читай як професор : жвавий і захопливий посібник з читання між рядків / Т. К. Фостер ; пер. з англ. Я. Стріхи. — Київ : Темпора, 2021. — 344 с.
Колишній професор Мічиганського університету Томас К. Фостер показує, що читати як професор захопливо й зовсім не складно. І все це не заради університетських дипломів, а задля розваги. Навіщо в романах іде дощ, що насправді п’ють вампіри та від чого в літературних персонажів болить серце — ось лише кілька запитань, які він зачіпає у своєму посібнику. Відповіді на них ні з кого не зроблять професора. Але цілком можуть зробити ваше читання цікавішим, яскравішим і наповненішим.
П16
Панченко, Володимир. Шевченко зблизька / В. Панченко ; ред. О. Петренко-Цеунова. — Київ : Темпора, 2021. — 272 с. : іл.
Ця книжка — про Тараса Шевченка, про три його подорожі Україною та про близьких до нього людей. Описані зовнішні та внутрішні прояви поетового повсякдення під час трьох його подорожей Україною. Гостювання у представників української еліти ХІХ століття, тогочасне його коло спілкування, експедиції та бали. А водночас внутрішні переживання: кохання, біль кріпацтва, окриленість вільної людини, відчуття засланої людини, стан неблагонадійної особи, внутрішній бунт проти імперії та сумніви. Цінно, що в цій книжці показаний Шевченко живий, не шаблонований, без віддалі часу та нашарувань культовості, — Шевченко зблизька.
П16
Панченко, Володимир. «Він не буде абияким чоловіком»: із дитячих літ генія / В. Панченко ; ред. О. Петренко-Цеунова. — Київ : Темпора, 2021. — 96 с.
Часом говорять, що дитинство є підготовкою до дорослого життя, наче дитина не живе, а лише очікує свого зростання. У цій книжці продемонстровано зовсім інший підхід до перших років життя Тараса Шевченка. Дитинство майбутнього Кобзаря показано яскравими фарбами: сім’я, оточення, перше навчання. Мачуха та зведені брати-сестри, дяківська наука, українське село першої половини ХІХ століття з його етикою і естетикою. Усе це викристалізовувало Шевченка-митця в майбутньому, зробило його українською легендою.
І-90
Історія української літератури . У 12 т. Т. 7, кн. 1. Література 80-90-х років ХІХ століття / наук. ред. Л. Мороз ; редкол.: М. Сулима (голова) [та ін.]. — Київ : Наукова думка, 2020. — 532 c. : іл.
Сьомий том висвітлює активний творчий процес, який, попри жорстокі імперські заборони, усе ж не перервався у 80–90-ті роки ХІХ ст. Прихованим відродженням названо розвиток усіх родів і жанрів української літератури, а також значне розширення перекладацької справи. Висвітлено спільність художніх тенденцій, притаманних українській літературі східних та західних теренів, активну взаємодію українських письменників Наддніпрянщини та Галичини.
П76
Принц, Алоїз. «Обрій духу тільки у дорозі : історія життя Германа Гессе» / А. Принц ; пер. з нім. Р. Свято ; ред. Б. Романцова. — Київ : Темпора, 2021. — 448 с.
Герман Гессе — непростий автор, який вимагає від читача активного співпереживання та співтворчості. Але водночас цьому письменнику вдалося стати неймовірно популярним серед геть різних груп читачів: від гіпі до пацифістів, від європейських інтелектуалів до екоактивістів. Життя Гессе — захопливе, як романи, що їх він пише. Від щасливого дитинства до спроб самогубства і лікування у клініці для душевнохворих у юності, від ранньої пейзажної лірики до філігранного роману «Гра в бісер» — Алоїз Принц веде нас лабіринтами біографії письменника, сторінка за сторінкою наближаючи до розуміння «відлюдькуватого дивака» Германа Гессе.Л59
Лінскі, Доріан. Міністерство Правди : Біографія роману Джорджа Орвелла «1984» / Д. Лінскі ; пер. з англ. О. Татаренко. — Харків : Ранок : Фабула, 2020. — 352 с. — (#PROCreators).
Доріан Лінскі створив
авторитетну, глибоку та неймовірно сучасну «біографію книги». Адже «1984» Дж.
Орвелла — це не просто роман; це ключ до розуміння сучасного світу, невичерпна
скарбниця ідей і мемів. Досить поглянути на те, як сьогодні все ширше
використовуються орвеллівські поняття «Старший Брат», «Поліція думки»,
«дводумство», «новомова», горезвісна формула «2 + 2 = 5». Лінскі дослідив не
тільки коло ідей і подій, що призвели Орвелла до створення всесвітньо відомого
роману, але і його глибокий і тривалий вплив на світову політику, соціальні
відносини і культуру на всіх рівнях — від елітарного до популярного. Месидж,
закладений у «1984», із легкістю подолав багато десятиліть: «Не дозволяй цьому
статися. Усе залежить від тебе» — і йдеться тут навіть не про тоталітаризм, не
про Велику Брехню фашистських і комуністичних утопій, а про «брехню середнього
масштабу», яка постійно спотворює реальність у XXI столітті.
Немає коментарів:
Дописати коментар