29 січня виповнюється 105 років з часу бою між українськими військовими і курсантами та військами червоної армії під командуванням капітана Муравйова під Крутами. 29 січня 1918 року на залізничній платформі в Крутах майже 520 українських вояків і студентів з 16 кулеметами та однією гарматою дали бій росіянам, які мали десятикратну перевагу в живій силі, бронепотягах та артилерії.
Бій під Крутами тривав близько шести годин, у ньому загинули від 70 до 100 бійців з української сторони. Втрати більшовицьких військ тоді сягнули 300 людей. Українці затримали росіян на чотири дні, що дало змогу укласти Берестейський мирний договір (Брест-Литовський мирний договір).
Яким був 1918 рік в
історії України та докладніше про події саме того дня читайте у добірці «Крути – двобій між життям і
смертю».
63.3 (4УКР)
К 84
Крути. пам'яті героїв крут / упоряд. О. Зінкевич, Н. Зінкевич. — К. : Смолоскип, 2011. — 64 с.
До брошури «Крути» входить декілька матеріалів, що розкривають історичний перебіг бою під Крутами: статті про значення Крутів в українській історії, частковий перелік «крутянців», а також поезії, їм присвячені. Брошуру створювали в першу чергу для відвідувачів Меморіального комплексу «Пам'яті героїв Крут».
94(477)
М25
Мараєв, Владлен. Україна, 1918: хроніка / В. Мараєв ; худож.-оформ. М. С. Мендор. — Харків : Фоліо, 2020. — 295 с. : іл. — (Великий науковий проект).
«Україна, 1918: Хроніка» – це огляд найбільш значущих для історії нашої Батьківщини подій, що трапилися у скорочений календарною реформою рік. Проголошення самостійності Української Народної Республіки, укладення Брест-Литовського миру з Центральними державами, гетьманський переворот і проголошення Української Держави під керівництвом Павла Скоропадського, заснування Української Академії наук, антигетьманське повстання під проводом Директорії та відновлення Української Народної Республіки — такої «програми» цілком могло вистачити на декілька десятиліть, але усе це і навіть більше вмістив у себе короткий 1918-й. Основну увагу приділено тим подіям, які, на думку автора, є найбільш важливими, цікавими й визначальними для подальшого розвитку нашої країни. Популярний виклад матеріалу в поєднанні з ілюстраціями й наведеними історичними джерелами (державними документами, газетними повідомленнями, щоденниковими записами і спогадами військових та політичних діячів того часу) сприяє легкому прочитанню і дає змогу усвідомити, скільки зусиль було докладено для того, щоб Україна стала незалежною.