25 лютого виповнюється 152 роки з дня народження великої письменниці, мислительки, сильної особистості Лариси Косач. Світ та більшість земляків знають її як Лесю Українку. Певний час її знали лише як авторку низки поезій та драми-феєрії «Лісова пісня». Згодом почали розкриватися деталі, які демонструють нам усю глибину та інтелект постаті справді європейського рівня. Багато фактів з біографії Лесі Українки лише зараз стають відомими широкому загалу. А що знаєте про них ви? Дізнайтеся більше з книжками з фонду читального залу Тернопільської обласної універсальної наукової бібліотеки.
З-12
Забужко, Оксана. Notre Dame d'Ukraine: Українка в конфлікті міфологій / О. Забужко. — Вид. 3-тє. — Київ : Комора, 2018. — 655 с.
Хто ми — Україна чи Малоросія? Європа чи Росія? Чи українська релігійність — це те саме, що візантійське православ’я? Чи й справді українці — «селянська нація»? Яку таємницю берегли «таємні товариства» малоросійських дворян ХІХ століття? Звідки в «Лісовій пісні» зашифрована легенда про Грааль? Що є демократія, а що — хамократія? У чому полягав модерний «український проект», і чи вдалося нам його реалізувати?.. Одна з найвідоміших книг Оксани Забужко, вперше видана 2007 року й відзначена багатьма престижними нагородами, пропонує читачеві вражаючу інтелектуальну подорож крізь віки, культури й конфесії в пошуках «України, яку ми втратили». Ключем до неї стає міф Лесі Українки — найгірше прочитаної і найдраматичніше недооціненої письменниці з пантеону наших національних класиків. Це не лише фундаментальна історико-культурна праця та вишукана філологічна екзегетика. Це ще й книга-попередження про наше сьогодення — про те, як жорстоко ми розплачуємося за втрату й забуття багатовікової лицарської культури.
К24
Кармазіна, Марія Степанівна. Леся Українка. Життя як виклик / М. С. Кармазіна ; редкол.: В. Смолій [та ін.] ; НАН України, Ін-т історії України. — Вид. 2-ге, допов. — Київ : Парламентське вид-во, 2020. — 416 с. — (Славетні постаті України).
Книжка присвячена геніальній українській письменниці Лесі Українці (1871–1913). На основі документальних матеріалів висвітлюється непростий життєвий і творчий шлях Лесі Українки, суперечливий процес її становлення як української письменниці в умовах імперської дійсності. Книжка — це спроба відтворити гаму душевних переживань, духовних та інтелектуальних шукань Лесі Українки, збагнути сутність складних життєвих колізій, в які потрапляли герої її творів.
М18
Малетич, Наталка. Леся. Мандрівний клубочок : для серед. і ст. шк. віку / Н. Малетич ; наук. ред. І. Цекунов ; іл. М. Фої. — Київ : Портал, 2021. — 152 с.
Ми щодня зустрічаємо Лесю Українку в пам'ятниках і назвах вулиць, на купюрах і в шкільних кабінетах. Але яким щодня бачила світ сама Леся? Жива людина, а не офіційний портрет. Що вона любила, з чого сміялася й сумувала, про що писала листи рідним, з ким дружила? Кумедні прізвиська для братів-сестер, хоумскулінг, стильні вбрання, нехіть до публічних виступів і далекі мандри — певно, кожен знайде щось спільне з Лесею, яка називала себе boule vagabonde — «мандрівний клубочок».
П16
Панасенко, Тетяна Михайлівна. Леся Українка / Т. Панасенко ; худож.-оформ. Є. В. Вдовиченко. — Київ : Довженко Букс, 2020. — 123 с.
Життя славетної української поетеси та драматурга Лесі Українки стало втіленням дієвої любові до України та її народу. Невиліковно хвора і під кінець життя майже позбавлена можливості пересування, Леся навіть з-поміж здорових людей вирізнялась своєю активною життєвою позицією і енергійністю, її творчість і донині вражає широтою тематики і безмежним драматизмом.
821(477)
У45
Українка, Леся. Апокриф : вибране / Л. Українка. Чотири розмови про Лесю Українку / Блаженніший Святослав Шевчук, О. Забужко ; наук. ред. Г. Гаджилова. — Київ : Комора, 2020. — 629 с.
Cкладні й глибоко драматичні стосунки Лесі Українки з християнством, котрі cтановлять ядро її зрілої творчості, ніколи ще не були предметом професійного богословського аналізу. Московська синодальна цензура забороняла твори письменниці «за безбожництво», радянська комуністична хвалила «за атеїзм» і водночас ті самі п’єси не допускала на сцену. Тож смисл тієї запеклої «релігійної війни», яку провадять герої Лесі Українки і вона сама з офіційною церквою, залишався для читача закритим. Аж до сьогодні, коли Предстоятель УГКЦ Святослав Шевчук і письменниця Оксана Забужко зустрілись, щоб обмінятися думками про твори Лесі Українки на сюжети з євангельської та ранньохристиянської історії. Пропоноване видання містить записи чотирьох таких розмов, а також аналізовані тексти Лесі Українки в авторській редакції.
У45
Українка, Леся. Листи: 1903-1913 / Л. Українка ; упоряд. В. А. Прокіп(Савчук). — Київ : Комора, 2018. — 736 с. : іл. — (Persona).
Останнє десятиліття життя
видатної жінки — коли народжувалися та публікувалися її геніальні драми на
світові сюжети, а також «Лісова пісня» й «Бояриня», коли вона співпрацювала з
українськими і закордонними журналами — як авторка, перекладачка, критикиня й
журналістка, коли її суспільно-політичні погляди остаточно викристалізовано і
лише слабке здоров’я стає перешкодою активнішій громадській роботі. Вона
досягла визнання як письменниця, щаслива в шлюбі, але в іншому доля до неї
неприхильна — Лариса Косач втрачає близьких, швидко руйнується добробут,
повертається тяжка хвороба, що тільки було відступила. Та її «демон» лишається
з нею до самого кінця — і за кілька годин до смерті вона надиктовує матері
конспект нової драми…
Немає коментарів:
Дописати коментар