Цей вислів великого політичного лідера Київської Русі Володимира Мономаха актуальний для українців і нині. З добірки дізнаймося про талановитих і непересічних видатних вітчизняних державних діячів: дипломата і письменника Володимира Мономаха, який все своє життя присвятив консолідації князівств, Івана Мазепу, який також формував навколо себе команду однодумців та рівноапостольну княгиню Ольгу, яку причислили до святих. А також поринемо в історію визнаного символу столиці України, одну з її найважливіших артерій – Хрещатик.
С47
Сліпушко, Оксана. Володимир Мономах - державник і книжник / О. Сліпушко. — Київ : АртЕк, 2021. — 104 с. : іл. — Видання присвячене 30-й річниці Незалежності України.
Із змісту: Перші кроки великого політика; Зібрання князів у Любечі; Трагічна смерть Василька Теребовлянського; Як здобути Київ?; Захисник від половців; Шлях на київський стіл; На Великому київському столі; Законодавство Володимира Мономаха; Що Володимир Мономах заповідав нащадкам?; Повчання Володимира Мономаха; Лист Володимира Мономаха до князя Олега; Грамотка до Олега Святославича; Молитва; Князь Володимир Мономах і митрополит Никифор; Послання Никифора, митрополита Київського, до князя Володимира, сина Всеволода, сина Ярослава.
П25
Пєтков, Сергій. Княгиня Ольга: наріжний камінь церкви і держави : іст. нарис / С. Пєтков. — Київ : АртЕк, 2021. — 120 с. : іл. — Видання присвячене 30-й річниці Незалежності України.
До книги увійшли твори, присвячені життєпису святої рівноапостольної княгині Ользі: опис прийому великої княгині зі сторінок твору «Про церемонії» імператора Костянтина Багрянородного, оповідання про життя і діяльність великої княгині, наведені Нестором Літописцем на сторінках «Повісті минулих літ», праця митрополита Дмитра Ростовського «Представлення блаженної княгині Ольги, в святому хрещенні Єлени». Для вірян надано молитви святій рівноапостольній Ользі. Вони відображають шану, з якою люди завжди ставилися і ставляться до правительки Русі. Книга ілюстрована мініатюрами Радзивилівського літопису, під якими розміщено фрагменти хроніки.
П12
Павленко, Сергій. Гетьман Іван Мазепа. Перше п'ятиріччя правління / С. Павленко ; гол. ред. Н. Прибєга ; худож. А. Прибєга. — Київ : Мистецтво, 2021. — 320 с. : іл. — Видання присвячене 30-й річниці Незалежності України.
Період перших років правління Мазепи практично ніхто не досліджував, — каже автор книжки. — Як зробив свого часу Микола Костомаров гетьману ведмежу послугу, написавши про братські обійми його з Петром I у 1689 році, так ніхто до того періоду і не повертався. Хоча були опубліковані документи ще Яворницьким та Оглоблиним, які спростовують цю «любов». А ще книжка буде цікава кримчанам, бо в ній уперше йдеться про голод у Криму в 1688 році, про стосунки гетьмана з кримськими ханами, з якими від хотів утворити незалежне Руське князівство». Що не поділили у 1692-му куми В. Кочубей та І. Мазепа? Чому в 1688 році Київська митрополія розкололася на кілька автономій-ставропігій? Чим не догодили українські церковні ієрархи московському патріарху Іоакиму? «Історії УРСР» 1950-х років доктор історичних наук Н. Яковенко запозичила «антигетьманські повстання(???) 1687—1691 рр.»? Чому фейк М. Костомарова, М. Устрялова про вирішальну участь Мазепи у скиненні В. Голіцина та участь у двірцевому перевороті у Москві у 1689 році «хапнули-проковтнули» сучасні українські історики? Чому полтавська опозиція, про яку свого часу писав О. Оглоблин, виявилася мильною бульбашкою? На ці та інші запитання відповідає нова книжка українського історика. Оскільки видання перемогло в конкурсі до 30-ліття української Незалежності, перша тисяча його примірників надійде до бібліотек країни завдяки державному фінансуванню.
Т66
Третьяков, Аркадій Павлович. Старий Хрещатик і його домовласники / А. Третьяков ; ред. В. Карпенко. — Київ : Сучасний письменник, 2019. — 328 с. : іл.
Книга відомого києвознавця Аркадія Третьякова розповідає про центральну вулицю Києва – Хрещатик:
«Хрещатик – найголовніша вулиця Києва, визнаний символ столиці України, одна із найважливіших її артерій, що сполучає три історичних райони – Старе місто, Печерськ та Поділ і три центральні площі – Європейську, Незалежності, Бессарабську. Кожен будинок тут має свою історію і своє обличчя, завдяки чому Хрещатик завжди залишається неповторним. Але якщо Києву понад півтора тисячоліття, то вік Хрещатика налічує трохи більше двох сотен років. І все-таки це – головна вулиця, хоч і найкоротша з поміж центральних магістралей європейських столиць: усього 1200 метрів».
Автор детально описує
кожен будинок на старому Хрещатику. Знайомить читача з історією створення, архітектурою
споруд. Розповідає про архітекторів, жителів вулиці, домовласників, суспільне
життя і торгівлю.
Немає коментарів:
Дописати коментар