П16
Панченко, Володимир Олександрович. Міська геральдика старої України / В. О. Панченко ; наук. ред. Я. С. Калакура. — Київ : Веселка, 2021. — 599 с. — Видання присвячене 30-й річниці Незалежності України.
Володимир Олександрович Панченко — український історик, філолог, перекладач. Як історик працює головним чином у таких напрямах, як спеціальні історичні дисципліни (зокрема геральдика), біографістика, історія української культури. Впродовж 1999—2011 рр. вів рубрику «Геральдика українських міст» у журналі «Науковий світ». Публікувався також у журналах «Поділ і ми» (1999—2000), «Чумацький шлях» (2001—2003), газеті «Слово Просвіти» (1999—2001 і 2014—2015).
Українська міська геральдика минулих часів – насамперед найцінніше історичне джерело, яке стає в пригоді сучасним дослідникам рідної старовини в трьох головних аспектах: як пам´ятка старих адміністративних відносин у середовищі міського та містечкового населення; як алегорія найяскравіших рис світогляду та життєвих умов населення України в минулому; як оригінальний витвір стародавньої культури нашої країни на всіх її етнічних теренах. Варто відзначити, що ще наприкінці XVIII cтоліття в тогочасних описах українських земель жоден нарис, присвячений певному місту чи повіту, не обходився без докладних відомостей про герб цього міста, про його виникнення, еволюцію і символічне значення. Ця традиція відновлюється нині.
Ця книга — своєрідна енциклопедія міської та містечкової геральдики України періоду XIV — початку XX ст. Вона знайомить читачів з основами геральдики, містить огляд символіки 1111 населених пунктів на території сучасної України, які в минулому (до першої третини XX ст.) мали статус міста або містечка (чи наближалися до нього за багатьма ознаками), а також кольорові реконструкції гербів цих поселень та докладні автентичні ілюстративні матеріали з історії їхньої символіки. Унікальне за змістом науково-популярне видання в подарунковому оформленні розраховане на усіх, хто цікавиться історією та історичним краєзнавством України.
Відомості про символіку кожного з поселень подано тут у вигляді окремих статей, розміщених за алфавітом (причому в заголовок кожної такої статті виноситься давня назва міста, містечка чи селища, чинна в період офіційного побутування герба). Докладну текстову інформацію в кожній статті супроводжує графічна реконструкція тієї емблеми, яка є найбільш відомою в історії даного населеного пункту.
За словами автора, з
археологічної точки зору найкращим варіантом ілюстрацій видавалася б
фотографічна репродукція геральдичних пам´яток безпосередньо з документальних
джерел, однак на практиці таке репродукування було б поєднане з великими
труднощами – з боку як технічного, так і художнього, оскільки, наприклад,
значна частина зображень українських містечкових і селищних емблем XVІІ – ХІХ століть
відома лише з місцевих печаток, часто досить недосконалих за рівнем їхнього
виготовлення; крім того, зображення деяких міських гербів узагалі не збереглися
до наших днів і їхню символіку можна лише реконструювати за словесними описами.