Хто такі українці? Як дослідити свій родовід за допомогою наукових методів? Що для нас насправді є цінним? У що ми віримо? Як оздоблюємо одяг і які символи використовуємо в гербах та прикрасах? Як ті чи інші риси та архетипи сприяють розвитку нації та відбувається процес поступу суспільства загалом? Відповіді знайдете у добірці, яку ми вам пропонуємо. Просто і доступно.
Л59
Ліндсі, Джек. Коротка історія культури : від первісного суспільства до доби Відродження / Дж. Ліндсі ; пер. з англ.: В. Герасимчук, Л. Герасимчук ; наук. ред. Л. Герасимчук ; упоряд. іл. матеріалу В. Герасимчук. — Київ : Мистецтво, 2020. — 431 с. : іл. — (Алетея).
Слово «культура» використовується для називання всього, що лежить в основі життя спільноти. Автора книги насамперед цікавили різні форми самовиразу в мистецтві, літературі, науці й філософії. Він взяв собі за мету показати появу і розвиток глибинних схем, архетипів, що надають різним формам і творам значущості та зв’язаності. У творчості визначних діячів культури Джек Ліндсі виокремлює сутні моменти, щоб визначити, завдяки чому талант включається до загального процесу поступу суспільства. Чимало уваги приділено питанням генези різноманітних форм осягнення дійсності людиною.І-90
Історія української культури (від стародавніх часів до ХІХ ст.) : іл. хрестоматія. [У 3 ч. Ч. 1] / за заг. ред. Ю. С. Сабадаш. — Київ : Ліра-К, 2020. — 320 с.
До хрестоматії залучені уривки документальних, наративних та зображальних джерел, наукових публікацій та літературних творів вітчизняних і зарубіжних авторів, багатий ілюстративний матеріал, що відображає генезу та особливості розвитку української культури від первісного суспільства до кінця ХІХ ст.
У45
Україна: герби та прапори : [довід. вид.] / авт. проекту та упоряд.: Кисляк В. Г, Нескоромний О. А. ; дизайнер книги Женченко І. В. — Київ : Парламентське вид-во, 2020. — 496 с. : кольор. іл. — Текст укр., рос., англ.
Книга - підсумок більш ніж 20-річного періоду створення місцевої символіки. До неї включено понад 1340 зображень гербів і прапорів областей, районів і міст України.
Видання засвідчує тісну єдність регіонів і територіальних громад незалежної України, відроджує давню традицію гербів і прапорів як символів місцевого самоврядування, сприяє формуванню історичної свідомості, підвищенню духовності та політичної культури нашого народу.
Сучасними геральдичними засобами започатковано відтворення цільної картини історичних, культурних, соціально-економічних та інших місцевих особливостей і традицій як територіальних громад міст, так і районів, областей. Розмаїттям знаків-символів, їх постійним удосконаленням, постає новітній геральдичний портрет України, дедалі впевненіше наближаючи вітчизняне місцеве самоврядування у цій царині до європейських геральдичних стандартів та вимог.
Т56
Томазов, Валерій. Родовід. Як знайти своє коріння / В. Томазов. — Київ : Мистецтво, 2020. — 79 с. : іл.
Ця книга є своєрідним путівником по
лабіринтах людської історії для тих, хто цікавиться своїм родоводом та бажає
знайти своє коріння, відновити генетичний зв’язок із пращурами, пам’ять про
яких загубилася у перебігу століть бурхливого минулого нашої батьківщини.
Читач зможе зрозуміти, що це за наука — генеалогія, коли вона з’явилася та як розвивалася, що вивчає і чому важлива для кожного з нас. У книзі надаються рекомендації щодо процесу здійснення родовідного пошуку, характеризуються джерела, які можуть містити необхідну для дослідника-початківця інформацію про його предків, пропонуються способи фіксації генеалогічного матеріалу.
В19
Васіна, Зінаїда. Українське народне вбрання / З. Васіна ; гол. ред. Н. Прибєга ; худож. З. Васіна. — Київ : Мистецтво, 2020. — 71 с. : іл.
У книзі в яскравих образах відома українська художниця й дослідниця Зінаїда Васіна відтворила автентику українського вбрання представників всіх верств населення, виявила характерні особливості крою костюмів, їх оздоблення й декорування. Акцентуючи увагу на розмаїтті, красі та практичності одягу, яке увібрало в себе багатотисячолітні тенденції культури пращурів, авторка підкреслює унікальність феномену духовної й матеріальної спадщини на теренах України.
В82
Врочинська, Ганна Володимирівна. Історія традиційних прикрас. / Г. В. Врочинська, Г. Г. С тельмащук ; гол. ред. В. Строля. — Київ : Балтія-Друк, 2020. — 179 с. : фот. — Текст укр., та англ.
Книга про традиції і принципи виготовлення прикрас українців, які мали не тільки художньо-естетичний сенс, але і зберігали своєрідний культурний код нації. Про те, як з розвитком технологій традиції змінювались і розвивались. Прикрасами користувались не тільки жінки, але й для чоловіків здавна існували власні традиції і системи визначених символів для позначення за допомогою прикрас в одязі, головних уборах, зброї тощо і було свідченням їхнього місця і становища в суспільстві. Саме тепер, коли інтерес до прикрас і аксесуарів в українському суспільстві є великий, важливо, щоби майстри до їх створення ставились з розумінням, спирались на справжню українську традицію. Ця книжка буде корисною і дасть можливість збагачення знаннями не тільки при створені, але й при їх виборі.
К20
Капранов, Дмитро. Історія нашої церкви / Д. Капранов, В. Капранов ; наук. ред. о. Віталій Клос ; худож. О. Костенко. — Київ : Зелений пес : Гамазин, 2018. — 80 с. : іл.
Усі ми знаємо, що Володимир хрестив Київ.
Але звідки тоді взявся Московський Патріархат і що він робить в Україні? Хто
такі греко-католики, і чим вони відрізняються від католиків? Звідки в нас
протестанти і старообрядці?
Брати Капранови знамениті своїм вмінням розповідати просто і цікаво про найскладніші речі. Тому з цієї тоненької книжечки ви довідаєтеся не лише про карколомні пригоди, таємні змови та підступні інтриги, які супроводжували розвиток Української Церкви, але й дізнаєтеся про те, хто навчив Україну читати, друкувати книжки та завів у нас бібліотеки, хто склав першу абетку та привіз до Києва перший телескоп, чому в українських храмах так гарно співають - і багато іншого, прецікавого та надзвичайно потрібного кожному українцю.
Г44
Гетьманські читання. Покрова Пресвятої Богородиці в історії української культури та українського війська : зб. наук. ст. / Ін-т укр. археографії та джерелознавства ім. М. С. Грушевського НАН України, Музей Гетьманства ; редкол.: Г. Ярова [та ін.]. — Київ : Рута, 2019. — 96 с. — (Козацька скарбниця ; вип. 9).
Збірка наукових праць висвітлює
становлення й розвиток в Україні одного з найпоширеніших пошанувань Богородиці
– свята Покрови Пресвятої Богородиці. У контексті свята розкриваються численні
питання української культури та історії, зокрема історії та традицій Українського
війська.
Немає коментарів:
Дописати коментар