6 вересня 2007 року Національний банк України випустив у обіг пам'ятну монету «Іван Богун» із серії «Герої козацької доби». Герої козацької доби — серія ювілейних та пам'ятних монет, започаткована Національним банком України у 1997 році.
Іван Богун — український військовий і державний діяч, козацький полководець часів Хмельниччини, полковник подільський, згодом — кальницький і паволоцький.
Дізнаймося більше про знаменитого українця з книжок з фонду читального залу Тернопільської обласної універсальної наукової бібліотеки.
К62
Коляда, Ігор. Іван Богун / І. Коляда, С. Борчук, І. Ільницький ; худож.-оформ. Є. В. Вдовиченко. — Харків : Фоліо, 2021. — 126 с. : іл. — (Знамениті українці).
Усі сучасники Богуна відзначали його розум, хитрість, хоробрість і талант полководця. Він відмовився від реєстрового чину і маєтків, які обіцяли йому поляки, і підтримав визвольну війну українського народу проти Польщі (1648-1657) з першого дня повстання. Саме в цій війні командир Вінницького полку полковник Богун став легендою за життя. Після смерті Богдана Хмельницького один із лідерів угруповання «старшин-державників», що не бажав ні підданства московського, ні підданства польського, ні підданства турецького чи шведського, а аж до своєї смерті прагнув творення самостійної Козацької держави. Іван Богун — мудрий полководець, відважний козак та легендарна особистість, яка прикрашає своєю могутньою постаттю сторінки історії України.
О-26
Обухов, В. В. Полковник Богун : козацькому роду нема переводу / В. В. Обухов. — Київ : [Б. в.], 2006. — 136 с.
63.3(4Укр)
М71
Мишко, Д. І. Іван Богун : короткий іст. нарис / Д. І. Мишко. — Київ : Рад. школа, 1956. — 100 с.
Є чимало праць-біографій різних діячів епохи Хмельниччини, які заповнюють довгий провал у вивченні козацької старшини того періоду. Особа Івана Богуна в усі часи викликала жвавий інтерес і неоднозначну оцінку. Офіційні джерела засвідчують, що Іван Богун був Кальницьким (Вінницьким) полковником (1650-1658), одним з найактивніших діячів Національно-визвольної війни українського народу проти шляхетської Польщі середини ХVІІст.
А ким же він був насправді? На жаль, з приводу цього історія залишила багато так званих "білих плям". Так, у відомих нам документальних, матеріалах ХVІІ ст. відсутні більш-менш вірогідні дані про рід, рік та місце народження цього неординарного діяча.
Все це дало привід для дискусій: чи був полковник Іван Богун один чи їх існувало два або навіть три. Спробуємо ж на підставі першоджерел і напрацювань істориків "відновити" принаймні найбільш виразні епізоди з життя одного із соратників Богдана Хмельницького того періоду - Івана Богуна
Мета дослідження цієї праці якщо і не знайти істини, то хоча б підняти з забуття це ім'я, оцінити та й прийняти до розуму і серця всі висновки, зроблені досвідченими історичними дослідниками, які у всіх своїх працях намагалися описати, спираючись на історичні довідки і документи, цю воістину легендарну людину.
А також публікації в періодичних виданнях:
Дмитрук, О. "Полковник Іван Богун жодного разу не поступився принципом: Україна - понад усе" : [інтерв'ю з письменником Олександром Дмитруком] / О. Дмитрук; інтерв'ю провів О. Чебан // Урядовий кур'єр . — 2021. — № 52 (18 берез.). — С. 5 : фот.
Чорна, Світлана."Найвища
державна рація Івана Богуна — не бути ні під королівською милістю, ні під
царем" / С. Чорна // Голос України. — 2020. — № 164 (9 верес.). — С. 12.
Немає коментарів:
Дописати коментар