Шановні користувачі!

Шановні користувачі!

Цей блог створено відділом читального залу Тернопільської обласної універсальної наукової бібліотеки. Сподіваємося, що для відвідувачів мережі цей блог буде цікавим джерелом нової інформації про події та життя нашої бібліотеки, новинки в світі книг.

Людмила Рюміна, завідувачка відділу читального залу Тернопільської ОУНБ

четвер, 14 вересня 2023 р.

Вікова психологія.

 

Вікова психологія  – галузь психологічної науки, що вивчає закономірності розвитку людини на різних етапах її індивідуального життя. Вікова психологія досліджує структурні зміни, які з’являються з віком у психологічній діяльності людини, закономірності виникнення i розвитку психологічних процесів та властивостей у дітей, підлітків, юнаків та дорослих; встановлює провідні умови і фактори розвитку та формування особистості; з’ясовує співвідношення природних (спадковості, становлення організму тощо) i суспільних факторів, роль історично вироблених суспільством цінностей (мови, досягнень науки, техніки, мистецтва, суспільних норм поведінки тощо) у цьому процесі. До завдань вікової психології належить вивчення рушійних сил індивідуального розвитку людської психіки, закономірностей переходу від попередніх періодів до наступних, з’ясування iндивiдуально-типологічних відмінностей у психологічному розвитку людей різного віку; встановлення факторів, що їх детермінують.

Пропонуємо вам добірку літератури про психологічні особливості кожного віку з фонду читального залу ТОУНБ. Можливо, це допоможе уникнути багатьох конфліктів.

159.9

В43      

Вікова психологія : навч. посіб. / кол. авт.: О. П. Сергєєнкова [та ін.] ; Київський ун-т ім. Б. Грінченка. — Київ : Центр учбової літератури, 2018. — 376 с.

У навчальному посібнику на засадах досягнень як світової, так і вітчизняної психологічної думки розкрито зміст вікової психології. Поєднання інформаційного та контрольно-дослідницького блоку у змісті книги дозволить читачеві не тільки опрацювати наукову інформацію, а й поглибити і перевірити свою компетентність шляхом розв'язування задач, пошуків відповідей на проблемні питання, проведення базових прикладних досліджень. Для студентів вищих навчальних закладів і всіх, хто цікавиться психологією.

159.9

Д40  

Джей, Мег. Визначні роки. Від 20 до 30 вмикай на повну та досягай максимуму / М. Джей ; пер. з англ. Л. Герасимчук. — Харків : Клуб Сімейного Дозвілля, 2020. — 237 с.

Доктор наук Меґ Джей - американський психолог. Викладачка клінічної психології в Університеті штату Вірджинія. Має приватну практику в Шарлоттсвіллі. Доктор Джей отримала докторський ступінь із клінічної психології та гендерних досліджень в університеті Берклі в Каліфорнії. Роботи Меґ Джей друкуються в New York Times, Los Angeles Times, USA Today, Forbes, Psychology Today і NPR. Її виступ на TED подивилися більше 6 мільйонів осіб. Існує міф, що юнакам і дівчатам, яким минуло двадцять, бракує тямущості, щоб цікавитись інформацією, здатною змінити життя. І міф про те, буцімто тридцять ? це нові двадцять і зробити щось у пізнішому віці означає зробити це краще. Натомість Меґ Джей довела факт, що 80 % доленосних подій відбуваються в житті людини до 35 років. Дві третини зростання рівня зарплатні припадає на перші десять років кар'єри. До тридцяти років понад половина людей одружуються, зустрічаються або живуть разом із майбутніми чоловіками чи дружинами. Характер найістотніше змінюється в період від двадцяти до тридцяти років - не до і не після. До тридцяти років мозок людини завершує свій розвиток. І що тепер робити з цією інформацією? Саме час дізнатися, як не змарнувати можливості "вирішального десятиріччя"!

159.9

Д72  

Дракермен, Памела. Дорослих не буває : історія дорослішання на середині життя / П. Дракермен ; пер. з англ.: І. Листопад, А. Оксентюк. — Київ : Yakaboo Publishing, 2019. — 288 с.

 «Дорослих не буває. Історія дорослішання на середині життя» — книга авторки бестселерів та колумністки The New York Times, у якій вона досліджує життя після сорока і веде читачів у пошуки мудрості і самопізнання.


159.9

Г61  

Голованова, Тетяна Миколаївна. Вплив Інтернет залежності на самоактуалізацію осіб юнацького віку : автореф. дис. ... канд. психол. наук : 19.00.07 / Т. М. Голованова ; НАПН України, Ін-т пед. освіти і освіти дорослих ім. І. Зязюна. — Київ : [б. в.], 2020. — 20 с.

Взаємодія з інформаційними ресурсами, джерелами, технічними засобами інформатизації, інформаційними мережами, поступово проникає в усі сфери життєдіяльності, розширюючи життєвий простір особистості, даючи до неї як нові можливості розвитку, так і створюючи нові можливості і небезпеки. Мета роботи полягає в теоретичному обгрунтуванні та емпіричному визначенні впливу інтернет-залежності на психологічні особливості самоактуалізації осіб юнацького віку, розробці та апробації дистанційної програми супроводу таких осіб.

88

З-12 

Заброцький, М. М. Основи вікової психології : навч. посібник / М. М. Заброцький. — Тернопіль : Навч. книга-Богдан, 2009. — 112 с.

У посібнику розглянуто основні теоретичні концепції провідних вітчизняних та зарубіжних вчених у сфері індивідуального розвитку людської психіки, охарактеризовано закономірності її формування від народження до зрілості.




 

субота, 9 вересня 2023 р.

Ліндсі К. Гібсон про дітей емоційно незрілих батьків.

 

Ліндсі К. Гібсон має ступінь магістра та доктора клінічної психології. Працювала психодіагностиком та психотерапевтом більше тридцяти років як у державній, так і в приватній практиці.

У минулому доктор Гібсон була ад’юнкт-доцентом програми Консорціуму Вірджинії з клінічної психології, навчаючи докторантів клінічній теорії та психотерапевтичним методикам. Спеціалізується на психотерапії для дорослих та консультуванні з особистісного зростання, а також проводить багаторічні інтенсивні особистісні та інтелектуальні тести.

Більше двадцяти років вела щомісячну колонку про добробут для журналу Tidewater Women. Доктор Гібсон живе і працює у Вірджинії-Біч, штат Вірджинія.

«Дорослі діти емоційно незрілих батьків»

Якщо ви виросли поруч з емоційно незрілими батьками, вам знайомі постійні відчуття самотності або невпевненості у власних силах.

Подумки ви знову й знову повертаєтеся в дитинство і відчуваєте, як близькі нехтують вашими емоційними потребами та ігнорують ваші почуття. Можливо, ви зарано стали поводитися, як доросла людина, яка більше не потребує емоційної допомоги. Або ви саме зараз знаходитеся в токсичних стосунках з емоційно незрілою людиною і прагнете зрозуміти, як бути далі.

 «Вільні діти емоційно незрілих батьків»

Ця книжка — важливе продовження «Дорослих дітей емоційно незрілих батьків». У ній Ліндсі Гібсон пропонує дієві інструменти, які допоможуть вам усвідомити перші ознаки емоційного поглинання та захиститися від них. Ви навчитеся діяти так, щоб інші побачили ваші потреби й усвідомили ваші емоції. Ви нарешті зможете звільнитися від тиску з боку емоційно незрілих батьків.

Якщо вас виховували емоційно незрілі батьки, ви можете почуватися самотніми та відкинутими. У дорослому віці у вас можуть виникнути проблеми з встановленням кордонів і вираженням своїх почуттів. Ви можете несвідомо шукати емоційно незрілих людей і намагатися побудувати з ними стосунки. Батьки, хоч вже й постаріли, можливо, досі ставляться до проявів ваших емоцій з глузуванням і презирством, зневажають ваші думки, знецінюють відчуття внутрішньої свободи та намагаються контролювати вас. Тобто проявляють усі якості емоційно незрілих людей: егоїзм, непослідовність і суперечливість. Чи можна зцілитися від наслідків такого токсичного ставлення?

Книжка «Вільні діти емоційно незрілих батьків» радше посібник, за допомогою якого ви опануєте навички розпізнавання емоційно незрілих людей і захисту від емоційного поглинання, відновите звʼязок із внутрішнім світом, емоціями та потребами і, зрештою, отримаєте емоційну свободу проявляти себе у всіх своїх стосунках. Ця книжка містить прості вправи, дієві поради та приклади, завдяки яким ви розвинете емоційну незалежність і сформуєте реальну самооцінку.

Якщо ви більше не згодні ставити свої потреби на останнє місце, хочете позбутися невпевненості в собі та подолати страх засудження й покарання, який отримали в процесі дорослішання поруч з емоційно незрілими батьками, ця книжка допоможе вам здобути свободу нарешті жити своїм життям.
 

четвер, 7 вересня 2023 р.

Як допомогти дитині адаптуватися до школи.

 

6 вересня в читальному залі Тернопільської обласної універсальної наукової бібліотеки відбулася зустріч з психологом, консультантом Тернопільського комунального методичного центру науково - освітніх інновацій та моніторингу, психотерапевтом за напрямком «Позитивна психотерапія», травматерапевтом Галиною Несмашною «Як допомогти дитині адаптуватися до школи». Захід відбувався одночасно онлайн.

Психотерапевт розповіла чи правдивим є твердження, що дитина звикне до навчального процесу за 21 день і порадила за якими ознаками зрозуміти, що «щось пішло не так». Галина Несмашна наголосила, що нині в багатьох освітніх питаннях важливо керуватися питаннями безпеки і враховувати емоційний і ресурсний стан дитини. Одні діти від природи швидко адаптуються до зміни середовища і оточення і легко будують нові стосунки, а інші – ні. Ці особливості проявляються до 6 років і їх необхідно враховувати. Галина Несмашна розповіла, чому психологи починають працювати з дітьми з роботи з батьками. Товариство цікавило, чому діти маніпулюють дорослими, вигадуючи хвороби як привід пропустити заняття в школі. Торкнулися і питання профілактики психосоматичних захворювань. Психолог порадила задати дитині питання: «В якому настрої ти хочеш піти до школи?» і поспостерігати як саме дитина бавиться в школу з іграшками.

Галина Євгенівна також розповіла про ідеальний ритуал збирання до школи і важливість дотримання режиму дня. Наголосила на тому, що здобування знань, а тим більше оцінок, не єдине важливе завдання в школі. А контроль не єдина функція, яку виконують батьки. Згадали і тих, хто нині навчається за кордоном і про особливості такого навчання. Говорили про дистанційне навчання, про залежність від гаджетів, позашкільне навчання і те, як зберегти здоров’я.

Запис зустрічі можна переглянути за поклиланням:  https://library.te.ua/2023/09/06/batkivskyj-klub-shhaslyvi-razom-6/

 

Іван Богун- герой козацької доби.

 

6 вересня 2007 року Національний банк України випустив у обіг пам'ятну монету «Іван Богун» із серії «Герої козацької доби». Герої козацької доби — серія ювілейних та пам'ятних монет, започаткована Національним банком України у 1997 році.

Іван Богун — український військовий і державний діяч, козацький полководець часів Хмельниччини, полковник подільський, згодом — кальницький і паволоцький.

Дізнаймося більше про знаменитого українця з книжок з фонду читального залу Тернопільської обласної універсальної наукової бібліотеки.

94(477)

К62 

Коляда, Ігор. Іван Богун / І. Коляда, С. Борчук, І. Ільницький ; худож.-оформ. Є. В. Вдовиченко. — Харків : Фоліо, 2021. — 126 с. : іл. — (Знамениті українці).

 Усі сучасники Богуна відзначали його розум, хитрість, хоробрість і талант полководця. Він відмовився від реєстрового чину і маєтків, які обіцяли йому поляки, і підтримав визвольну війну українського народу проти Польщі (1648-1657) з першого дня повстання. Саме в цій війні командир Вінницького полку полковник Богун став легендою за життя. Після смерті Богдана Хмельницького один із лідерів угруповання «старшин-державників», що не бажав ні підданства московського, ні підданства польського, ні підданства турецького чи шведського, а аж до своєї смерті прагнув творення самостійної Козацької держави. Іван Богун — мудрий полководець, відважний козак та легендарна особистість, яка прикрашає своєю могутньою постаттю сторінки історії України.

63.3(4Укр)

О-26

Обухов, В. В. Полковник Богун : козацькому роду нема переводу / В. В. Обухов. — Київ : [Б. в.], 2006. — 136 с.

63.3(4Укр)

М71 

Мишко, Д. І. Іван Богун : короткий іст. нарис / Д. І. Мишко. — Київ : Рад. школа, 1956. — 100 с.

 Є чимало праць-біографій різних діячів епохи Хмельниччини, які заповнюють довгий провал у вивченні козацької старшини того періоду. Особа Івана Богуна в усі часи викликала жвавий інтерес і неоднозначну оцінку. Офіційні джерела засвідчують, що Іван Богун був Кальницьким (Вінницьким) полковником (1650-1658), одним з найактивніших діячів Національно-визвольної війни українського народу проти шляхетської Польщі середини ХVІІст.

А ким же він був насправді? На жаль, з приводу цього історія залишила багато так званих "білих плям". Так, у відомих нам документальних, матеріалах ХVІІ ст. відсутні більш-менш вірогідні дані про рід, рік та місце народження цього неординарного діяча.

Все це дало привід для дискусій: чи був полковник Іван Богун один чи їх існувало два або навіть три. Спробуємо ж на підставі першоджерел і напрацювань істориків "відновити" принаймні найбільш виразні епізоди з життя одного із соратників Богдана Хмельницького того періоду - Івана Богуна

Мета дослідження цієї праці якщо і не знайти істини, то хоча б підняти з забуття це ім'я, оцінити та й прийняти до розуму і серця всі висновки, зроблені досвідченими історичними дослідниками, які у всіх своїх працях намагалися описати, спираючись на історичні довідки і документи, цю воістину легендарну людину.

А також публікації в періодичних виданнях:

Дмитрук, О. "Полковник Іван Богун жодного разу не поступився принципом: Україна - понад усе" : [інтерв'ю з письменником Олександром Дмитруком] / О. Дмитрук; інтерв'ю провів О. Чебан // Урядовий кур'єр . — 2021. — № 52 (18 берез.). — С. 5 : фот.

Чорна, Світлана."Найвища державна рація Івана Богуна — не бути ні під королівською милістю, ні під царем" / С. Чорна // Голос України. — 2020. — № 164 (9 верес.). — С. 12.