Шановні користувачі!

Шановні користувачі!

Цей блог створено відділом читального залу Тернопільської обласної універсальної наукової бібліотеки. Сподіваємося, що для відвідувачів мережі цей блог буде цікавим джерелом нової інформації про події та життя нашої бібліотеки, новинки в світі книг.

Людмила Рюміна, завідувачка відділу читального залу Тернопільської ОУНБ

субота, 25 листопада 2023 р.

Нас вбивали, бо ми - українці


 В Україні відзначають 90 роковини пам'яті жертв Голодоморів || MUKACHEVO.NET


 

Цього року День пам’яті жертв голодоморів припадає на 26 листопада, традиційно це четверта субота цього місяця. В цей день українці згадують усіх, хто помер страшною смертю у 1921–1923, 1932–1933 та 1946–1947 роках.

Трагедії Голодомору 1921-1923 років, а саме його завершенню виповнюється 100 років.

Перший голодомор в Україні тривав з 1921 року до середини 1923 року. Багато років причиною голодомору називали жорсткі посухи, що спричинили неврожаї в 1921 і 1922 роках, але це було лише способом відвернути увагу світу від жорсткої політики СРСР. Його справжніми причинами були:

-         політика «воєнного комунізму»;

-         заборона селянам реалізовувати хлібні лишки за ринковими цінами, в наслідок чого різке падіння товарності сільського господарства, незацікавленості селян у розвитку виробництва сільгосппродукції;

-         Перша світова та громадянська війни.

Увесь світ знав про голод у Поволжі, водночас голод в Україні замовчувався. Голод охопив велику частину України: Олександрівську (сучасна Запорізька область), Донецьку, Катеринославську (сучасна Дніпропетровська область), Миколаївську, Одеську, південь Полтавської та Харківської губернії – усього 21 повіт України. Відбувалося масове запустіння сіл. Водночас з України продовжували надсилати до Росії продовольство. На огляд виносилось лише те, що в Україні неврожай. До республіки з Поволжя, Казахстану, Південного Уралу йшли потяги з переселенцями. Лише з середини 1922 року Американською адміністрацією допомоги було надано допомогу голодуючим в Україні. Владою було введено систему «голодних пайків» (спеціальні відрахування від підприємств і організацій), почалися вилучення і продаж за кордон музейного і церковного майна. Голод був ліквідований лише у середині 1923 року – значно пізніше, аніж у голодуючих районах Росії. Під час голодомору 1921-1923 років померло від 500 тисяч до 1 мільйона осіб.


Голод цих років років був спричинений не лише посухою літа 1921-го, але й вивезенням з України понад 100 мільйонів пудів зерна у вигляді продовольчого податку, що по суті було грабунком українських селян. Вилучене зерно направляли до Москви й Петрограда, а також експортували за кордон. Відповідно, голод цих років був спланований Леніним задля припинення повстань селян півдня і сходу України проти комун і радгоспів.

 

Такими жорстокими методами, як штучна організація голоду, радянське керівництво розправлялося з усіма, хто мав сміливість йому протистояти. І сьогодні, в умовах повномасштабної війни російської федерації (яка офіційно визнала себе правонаступницею Радянського Союзу) проти України, ми бачимо, як жорстоко окупанти поводяться з українцями, як намагаються знищити нашу країну і наш народ. І ми не маємо права забувати тих, хто постраждав від цих нелюдів на початку 20 століття.

Господь завжди на боці жертв», — владика Гліб Лончина про Голодомор  1932–1933 років | Матеріали | Синод Єпископів Української Греко-Католицької  Церкви