24 серпня – державне свято, День Незалежності України. В цей день ми відзначаємо ухвалення Верховною Радою УРСР Акту проголошення незалежності України. Це був найважливіший крок з багатьох важливих кроків, які передували створенню нашої самостійної і незалежної держави. І про які маємо пам´ятати.
Це відбулося у 1991 році за досить драматичних обставин. Найвищі державні посадовці Радянського Союзу влаштували у Москві путч. Їх завданням було усунути президента СРСР Михайла Горбачова, який планував перетворити країну-федерацію на конфедерацію.
Верховна Рада Української PCP прийняла Декларацію про державний суверенітет Украї́ни і ухвалила постанову «Про День проголошення незалежності України» ще 16 липня 1990 року. Цей крок був наслідком ідеологічної боротьби Народного Руху України за перебудову. В серпні 1991 року здобутки, до яких йшли роками, опинилися під загрозою.
Коли 24 серпня 1991 року у Верховній Раді УРСР поставили на голосування Акт проголошення незалежності України абсолютна більшість членів парламенту - 346 депутатів - висловилася «за».
Держава Україна з'явилася на геополітичній карті лише в грудні 1991 року. Державотворення слід було легітимізувати - підтримати всенародно. Тому знадобився референдум. Був серйозний аргумент для його проведення: якщо рішення Верховної Ради міг би скасувати парламент іншого скликання, то рішення референдуму скасувати не може ніхто.
Єдиний в історії СРСР Всесоюзний референдум про збереження СРСР проводили 17 березня 1991 року. Народний Рух України за перебудову наполіг щоб одночасно з цим референдумом в Україні було проведене республіканське консультативне опитування: «чи згодні ви, щоб Україна була у складі Союзу Суверенних Республік на підставі Декларації про державний суверенітет України». Позитивно на нього відповіло більше 80% опитаних. Це також був серйозний крок до здобуття Незалежності.
Леонід Кравчук запропонував об'єднати референдум з першими в історії України президентськими виборами, призначеними на неділю 1 грудня. В такий спосіб передвиборча кампанія основних кандидатів у президенти (Л. Кравчука, В. Чорновола, Л. Лук'яненка) автоматично перетворилася на потужну агіткампанію на підтримку Акту незалежності. Понад 90% тих, хто взяв участь у референдумі, на питання «Чи підтверджуєте Ви акт проголошення незалежності України?» відповіли «так».
УРСР фактично перестала існувати тільки 1 грудня 1991 року. Якщо до референдуму незалежну Україну не визнала жодна держава, то протягом тільки грудня її визнали понад 40 держав світу.
Немає коментарів:
Дописати коментар