Шановні користувачі!

Шановні користувачі!

Цей блог створено відділом читального залу Тернопільської обласної універсальної наукової бібліотеки. Сподіваємося, що для відвідувачів мережі цей блог буде цікавим джерелом нової інформації про події та життя нашої бібліотеки, новинки в світі книг.

Людмила Рюміна, завідувачка відділу читального залу Тернопільської ОУНБ

четвер, 8 травня 2025 р.

"Голоси минулого в серцях сьогодення" (до Дня пам’яті та перемоги над нацизмом у Другій світовій війні)


8 травня 2025 року виповнюється 80-та річниця Перемоги над нацизмом у Європі та відзначається День пам’яті та перемоги над нацизмом у Другій світовій війні 1939-1945 років.

Понад 10 років тому Україна долучилася до традиції відзначення перемоги над нацизмом в європейському дусі – не святкуючи, а вшановуючи. Саме так наше суспільство сприймає зараз 8 травня – День пам’яті та перемоги у Другій світовій війні – з акцентом на ролі людей, які боролися проти нацизму. У День пам’яті та перемоги Україна традиційно вшановує їх, висловлює повагу та вдячність усім борцям із нацизмом, увічнює пам’ять про загиблих воїнів і жертв найкривавішої і найжорстокішої в історії людства війни.

Сьогодні українці зі зброєю в руках захищають не тільки себе, а й всі країни Європи від російської експансії і дають шанс на побудову більш тривкого миру і створення нової, більш справедливої, світової системи безпеки. Умовою для цього є перемога над росією, відновлення територіальної цілісності України та унеможливлення майбутньої агресії російського імперіалізму проти будь-кого на нашій планеті. Сьогодні в умовах агресії єдиний шлях відновлення миру – перемогти загарбника.

І майже кожна українська родина сьогодні має героя, який боровся чи бореться з новим злом. Бореться за нашу Україну, за всі наші міста, села, за наших людей, за наше життя.

Вісімдесят років тому було здобуто перемогу над нацизмом у Другій світовій війні. І цей день нагадує нам важливу закономірність: будь-яке зло неодмінно закінчується. Будь-який окупант врешті-решт залишає нашу землю. Завжди життя повертається. І саме за це стоїмо сьогодні. Саме це одного дня станеться.

З Днем пам’яті та перемоги над нацизмом у Другій світовій війні! Вічна пам’ять усім, хто боровся зі злом, і слава всім, хто захищає сьогодні життя!

Слава Україні!



понеділок, 5 травня 2025 р.

«Ми є – ми рівні» (до Міжнародного дня боротьби за права інвалідів)

«Основне правило — не дати зламати себе ні людям, ні обставинам» — Марія Склодовська-Кюрі

Світовий календар визначних дат має і спеціальний Міжнародний день боротьби за права інвалідів, який відзначається щороку 5 травня. Люди з обмеженими можливостями не вимагають для себе особливих умов, а лише хочуть, щоб не обмежувалися їхні права на освіту, роботу і місце у соціумі. Багатьом з них не пощастило вже на старті життя, інші втратили фізичну силу внаслідок хвороб чи травм. Але вони так само хочуть радіти життю, реалізувати свої здібності і бути корисними суспільству, як і всі люди. Хоча для цього їм доводиться докладати титанічних зусиль.

Жаліти їх і відводити очі – зовсім не ті почуття, яких потребують особи з інвалідністю. Зручний пандус вартує більше тисячі красивих слів. Інфраструктурна доступність, ширший вибір освіти і роботи – ось що потрібно таким людям. Адже труднощі в пересуванні містом, відмови у працевлаштуванні прирікають їх лише спостерігати життя за вікном своєї кімнати.

Історично склалося так, що в Радянському Союзі людей з обмеженими можливостями соромилися, їх намагалися не помічати. Тому в колишніх республіках СРСР, які ступили на шлях незалежного розвитку, тільки вчаться розуміти і сприймати належним чином інвалідів. І це свято можна назвати одним із способів звернути увагу суспільства на існуючу проблему.

За офіційними даними, в Україні проживають близько 2,5 мільйонів людей зі статусом інвалідів. Щороку їх кількість збільшується. Тому однією з цілей Міжнародного дня боротьби за права інвалідів варто назвати забезпечення умов для нормальної соціальної реалізації інвалідів, щоб вони могли отримувати освіту, працювати і користуватися  соціальними благами нарівні з іншими членами суспільства.

У сучасній Україні цей день має ще більшу вагу та особливе значення. В умовах воєнного стану кількість осіб з інвалідністю, зокрема серед військовослужбовців і цивільного населення, стрімко зростає і нажаль збільшується щодня. Забезпечення прав осіб з інвалідністю – це не лише питання дотримання законодавства, а й моральний обов’язок держави та суспільства.