Щороку 1 грудня світ відзначає Всесвітній день боротьби зі СНІДом, головна мета якого – нагадати людству про існування цієї небезпечної хвороби й необхідність вжити усіх можливих заходів для подолання цієї глобальної світової проблеми, яка має не тільки медичний, а й соціальний вимір. Мова йде про широко розповсюджену стигматизацію й дискримінацію хворих на ВІЛ, які, щоб уникнути громадського осуду часто відмовляються від лікування й приховують свій діагноз. А це, своєю чергою, призводить до ще швидшого більшого розповсюдження ВІЛ/СНІД.
1 грудня 2024 року Всесвітній день боротьби зі СНІДом відбудеться під гаслом “Іди шляхом прав: моє здоров’я, моє право!”. У рамках цьогорічної кампанії ВООЗ закликає світових лідерів і громадян відстоювати право на здоров’я шляхом усунення нерівності, яка перешкоджає прогресу у зупиненні СНІДу.
“Дотримання прав кожної людини є основою ефективної відповіді на ВІЛ. Цей Всесвітній день боротьби зі СНІДом — заклик до дій із захисту здоров’я кожного через захист прав кожного”, – наголошують у ВООЗ.
Захист права на здоров’я означає, що медична допомога має бути доступною кожній людині, без будь-якої дискримінації, незалежно від її ВІЛ-статусу, походження, гендерної приналежності або місця проживання.
Якщо права будуть захищені права кожної людини, то як вважають експерти ВООЗ, світ зможе покінчити зі СНІДом як загрозою громадському здоров’ю до 2030 року.
В Україні проблема ВІЛ/СНІДу залишається надзвичайно актуальною, тому цей день є нагодою привернути увагу до важливості профілактики, лікування та підтримки людей, які живуть із ВІЛ, особливо в умовах війни та викликів, перед якими постала наша медична система.
Що таке СНІД і чому це небезпечно?
Синдром набутого імунодефіциту (СНІД) — це остання стадія розвитку ВІЛ-інфекції, викликаної вірусом імунодефіциту людини (ВІЛ). ВІЛ атакує і поступово руйнує імунну систему, позбавляючи організм здатності захищатися від інфекцій та деяких видів раку. Хоча сучасна антиретровірусна терапія дозволяє значно покращити якість і тривалість життя — з початку антиретровірусної терапії хворий на ВІЛ може прожити до 30-40 років, СНІД залишається серйозною загрозою для країн, де поширення хвороби не вдалось взяти під контроль.
Історія Всесвітнього дня боротьби зі СНІДом
Ідея створення такого дня виникла у 1988 році на Всесвітній конференції з охорони здоров’я у Лондоні. Першого грудня того ж року день вперше відзначили у світі, щоб підвищити обізнаність про ВІЛ/СНІД, зменшити стигматизацію людей, які живуть із цією хворобою, та закликати до солідарності у боротьбі з епідемією. Символом боротьби з хворобою, знаком підтримки інфікованих і пам’яті про тих, хто помер від СНІДу стала червона стрічка.
Проєкт “Червона стрічка” був офіційно розпочатий на 45-й щорічній церемонії вручення нагород “Tony Awards” 2 червня 2000 року, де всім номінантам і учасникам було запропоновано надіти такі стрічки.
Щороку цей День боротьби зі СНІДом відзначається під різними гаслами, які акцентують на актуальних аспектах боротьби з хворобою, наприклад: забезпеченні доступу до лікування, протидії дискримінації чи профілактиці ВІЛ.
Чому це важливо для України?
Україна залишається однією з країн Європи з високим рівнем поширення ВІЛ-інфекції. І якщо її поширення у світі має назву пандемії ВІЛ/СНІДу, а в Україні розвивається епідемія ВІЛ/СНІДу. За оцінками Центру громадського здоров’я, в Україні проживає близько 245 тисяч людей з ВІЛ, близько 90 тисяч людей досі не знають про свій статус та не отримують необхідного лікування.
Основні шляхи передачі інфекції в Україні — це незахищені статеві контакти та вживання наркотиків ін’єкційним шляхом. Сподіваємося, що одного разу можна буде сказати - зі СНІДом покінчено! Висловлюємо почуття глибокого співчуття всім, хто втратив своїх близьких і друзів від цієї віроломної хвороби. Бажаємо підбадьорення і надії всім, хто переносить цю хворобу на собі - залишатися в живих! Життя не відвернулося від Вас, воно лише нагадало про себе ...
Немає коментарів:
Дописати коментар