Шановні користувачі!

Шановні користувачі!

Цей блог створено відділом читального залу Тернопільської обласної універсальної наукової бібліотеки. Сподіваємося, що для відвідувачів мережі цей блог буде цікавим джерелом нової інформації про події та життя нашої бібліотеки, новинки в світі книг.

Людмила Рюміна, завідувачка відділу читального залу Тернопільської ОУНБ

пʼятниця, 8 листопада 2024 р.

"Історія і пам’ять" (до Міжнародного дня боротьби проти фашизму, расизму та антисемітизму)

 

У всьому світі 9 листопада відзначають Міжнародний день боротьби проти фашизму, расизму та антисемітизму – як нагадування про першу масову акцію фізичного насильства Третього рейху щодо єврейського народу.

Пам’ятний день започаткований за ініціативою Міжнародної мережі проти расизму UNITED, що об’єднує понад 500 організацій з 49 країн і діє незалежно від політичних партій і урядів. Дата також обрана не випадково: у цей день, в ніч з 9 на 10 листопада у 1938 році відбулися події, що дістали назви «Кришталева ніч» або «Ніч розбитих вітрин» – серія єврейських погромів, організованих нацистами на території Німеччини й Австрії. Вона стала першою масовою акцією фізичного насильства Третього рейху відносно євреїв. Протягом цієї моторошної акції було вбито понад 90 осіб, 30 тисяч євреїв були схоплені та відправлені в концтабори. Сотні синагог спалили дотла, а тисячі вітрин магазинів, якими володіли євреї, розбили. Звідси й виникла історична назва погрому.

Як писала Анна Вольф-Повенська:

«Листопадовий погром був генеральною репетицією перед «остаточним рішенням». Нацистська пропаганда зробила все, щоб з початком війни поглибити в суспільстві відчуття загрози з боку євреїв і обґрунтувати необхідність захисту від них».

Згадуючи про злочини фашизму, на вулицях міст і містечок запалюють свічечки і поіменно згадують тих, кого закатували нелюди.

Народи всіх країн, насамперед ті, на долю яких випали найбільші страждання, сподівалися, що переможена не тільки фашистська військова машина, але викоренена сама фашистська ідеологія. Однак цього, на жаль, не сталося. І нині світ побачив, а Україна зійшлася у кривавому герці з нащадком фашизму у його найгіршому прояві – рашизмом. Тому таке свято, як Міжнародний день проти фашизму, расизму і антисемітизму все ще потрібен у нашому світі.

Українці стали безвинними жертвами проявів неофашизму. Вбивства, тортури, катування, розстріли від дітей до літніх людей – все це ознаки фашизму. Історія знову повторюється.

Сьогоднішня пам’ятна дата – це вже не просто нагадування, це закарбовування на живому тілі нації уроків історії, що не були вивчені та засвоєні належним чином…

Цього не можна забути і не можна пробачити.


 

Немає коментарів:

Дописати коментар