вівторок, 28 липня 2020 р.

«День хрещення Київської Русі — України: історія та традиції»


28 липня Україна відзначає 1032-у річницю хрещення Київської Русі-України.
Цього ж дня Православна церква вшановує і пам'ять рівноапостольного князя Володимира - хрестителя Русі. Він, як відомо, не тільки сам навернувся до християнства, але й посприяв тому, що воно стало державною релігією Київської Русі. Згідно з літописом, влітку 988 року князь Володимир Святославович був охрещений в церкві св. Якова в Херсонесі й одружився з сестрою візантійського імператора Анною. Наприкінці літа він із дружиною повернувся до Києва.
Серед усіх реформ, здійснених Володимиром, звичайно ж найважливішою була релігійна. Спочатку князь намагався реформувати язичництво, але з цього нічого не вийшло, адже стара релігія, ознаками якої були багатобожжя, багатоженство і криваві жертви, повністю себе вичерпала. Тому Володимир у 988 році прийняв християнство з Візантії і ввів його в якості державної релігії на Русі. Це був абсолютно раціональний крок, адже Візантія в той час була найбільш могутньою і багатою державою континенту, центром цивілізації.
Християнізація Русі означала входження її в світову християнську спільноту, знаходження нею свого місця у співдружності християнських держав. Християнство стало потужним поштовхом для розвитку освіти й культури. Набуло поширення запозичене з Візантії мистецтво, а також писемність і писемна література. На території держави почали відкриватися школи, а у Києві було збудовано головний храм Русі, присвячений Богородиці, котрий більш відомий як Десятинна церква.

86
А90
Аскольдова могила: українське християнство крізь віки / упоряд. : І. Онишкевич, Н. Пуряєва. — Київ : Видавничий дім Дмитра Бураго, 2015. — 336 с.
Висвітлено історію храму Святого Миколая Чудотворця на Аскольдовій могилі, починаючи з ІХ ст., історію одного з найвизначніших українських некрополів — Аскольдового кладовища, що був стертий з лиця землі в 1930-х роках. Книжка розповідає про становлення й розвиток греко-католицької парафії Святого Миколая на Аскольдовій могилі, найвизначніші події з її життя, що стали водночас важливими подіями в історії України.
 
86
К78
Кралюк, Петро. Прийняття і сприйняття християнства в Русі-Україні : монографія / П. М. Кралюк. — Острог : Вид-во нац. ун-ту "Острозька академія", 2013. — 136 с.
Монографія присвячена питанням поширення християнства на українських землях, починаючи з найдавніших часів і закінчуючи Володимировим хрещенням.
За основу викладу дослідницького матеріалу автор ставить саме історичний контекст зазначеної проблеми, що дозволяє йому розглядати подію Хрещення Русі не лише у контексті Х ст., а як складний процес проникнення християнської віри на територію сучасної України, починаючи з кінця І ст. А тому надзвичайно цілісним є огляд матеріалу, що починається з аналізу історичного переказу проповіді св. апостола Андрія Первозванного на Київських горах. У роботі йдеться про безперервний характер християнізації давніх племен і народів, які населяли українські землі.
Окремо звертається увага на «вибір віри» князем Володимиром. Також йдеться про сприйняття християнства в творах давньоруських книжників.

Немає коментарів:

Дописати коментар