пʼятниця, 14 лютого 2025 р.

«Обпалені війною»(до Дня вшанування учасників бойових дій на території інших держав)

            15 лютого в Україні відзначається День вшанування учасників бойових дій на території інших держав (Указ Президента України від 11 лютого 2004 року №180/2004).

Після Другої Світової війни війська СРСР брали участь у 24 локальних війнах і збройних конфліктах на території 16 іноземних держав.

Найбільш масштабною та трагічною була війна в Республіці Афганістан. Через афганське пекло пройшли десятки тисяч солдатів.

Афганістан… Ця назва викликає біль і співчуття. Співчуття тим, хто втратив рідних, що поклали своє життя в бойових діях на території іншої держави. Біль за тих, хто назавжди залишився молодим, повним сил, енергії і мрій. Не згасне це горе, допоки живі діти, батьки, брати і сестри загиблих синів України. Не губиться людська пам’ять про тих хто розплатився за десятилітню війну ціною життя.

Неоголошена війна тривала 9 років, 1 місяць і 19 днів і вимагала великих матеріальних і людських жертв.


Через горнило радянсько-афганської війни пройшло більше 160 000 українців — близько 25 % від загального числа радянських військовослужбовців. Із них понад 3 тисячі загинули, десятки вважаються зниклими безвісти або тими, що потрапили в полон.

Поранення отримали більше 8 000 українців (за іншими даними — більше 11 тисяч), з них 4 687 повернулися додому інвалідами.

Війна в Афганістані – це трагедія і звитяга сотень тисяч людей, мужність, доблесть і героїзм, кров і біль, душевні страждання і втрати…

 

Пропонуємо добірку книжок з фонду Тернопільсьскої обласної універсальної наукової бібліотеки, що розповідають про цю війну.

68

О-22

Обпалені війною. Афганістан (1979–1989) / авт.-упоряд. В. Погорецький. — Т. : Підручники і посібники, 2009. — 480 с.

Книжка розповідає про долі, подвиги та загибель наших земляків на афганській війні, які, залишаючись вірними військовій присязі, брали участь у бойових діях на території Афганістану, а також засвідчує яскраві приклади героїзму та мужності наших солдатів, увіковічнює імена усіх тернополян – учасників тієї неоголошеної війни (1979–1989 рр.)

68

К-53

Книга пам’яті. Афганістан (1979–1989) : Тернопільська обл. — Т. : Джура, 2002. — 80 c.

«Книга пам’яті» увіковічнює імена молодих хлопців з Тернопільщини, які загинули під час війни в Афганістані. Автор, член Національної спілки письменників України, який сам є учасником бойових дій, згадує про трагічні події минулої війни, подає спогади рідних та друзів, цитати, уривки з листів. Книга застерігає і ставить багато запитань, відповіді на які дасть час і історія.

84.4/8

А48

Алексієвич, С.

Цинкові хлопчики / С. Алексієвич ; пер. з рос.: Т. Комлик, Д. Торохтушко. — Харків : Віват, 2016. — 368 с.

Без цього роману вже неможливо уявити історію афганської війни й останніх років радянської влади. На його сторінках розкрито правдиві життєві сюжети про війну у спогадах тих, чиї життя розділилися на до і після. Книга просякнута горем матерів «цинкових хлопчиків», які прагнули дізнатися правду про те, як і за що воювали та гинули в Афгані їхні сини. Але, дізнавшись цю правду, багато з них вжахнулися і відмовилися від неї.

Виданий 1989 року, роман став третім твором з циклу «Голоси Утопії». Він спричинив ефект розірваної бомби, адже розкрита солдатами та їхніми матерями правда цілковито відрізнялася від загальноприйнятої радянської версії. Книгу Світлани Алексієвич 1992 року судили в Білорусі «за наклеп» — чинним судом, із прокурором, громадськими обвинувачами та «групами підтримки» у владі та пресі. Матеріали цього ганебного процесу також вміщено в нову редакцію «Цинкових хлопчиків».

Роман здобув світову популярність.

Немає коментарів:

Дописати коментар