вівторок, 13 серпня 2024 р.

«Шульга – вирок чи особливість»( до Міжнародного дня шульги)


 

Всесвітній день ліворуких започаткований 13 серпня 1976 року організацією Left-handers International. Проголошений у 1984 році Міжнародною конфедерацією шульг. Вперше відзначили «День шульги» в 1992 році за ініціативою британського Клубу ліворуких, створеного 1990 року.

Активно йдуть дослідження генетичної природи ліворукості. Сучасні медики і психологи озвучили кілька причин виникнення ліворукості, проте точна відповідь досі не знайдена. Приблизно 10-11% всіх людей на планеті – шульги. Передбачається, що роль у визначенні провідної руки можуть грати до 40 генів. Така природа підтверджується статистично: у праворуких батьків народжується 9% лівш. Якщо один з батьків лівша, ймовірність підвищується до 19%, якщо обоє – ймовірність 26%.

Серед лівшів більше чоловіків, ніж жінок. В середньому лівші досягають статевої зрілості пізніше, ніж правші.

Довгі роки це свято ігнорувалося на території колишнього СРСР: лівш переучували ще в ранньому дитинстві, у школі, що викликало психологічні стреси та знижувало успішність учнів. Україна однією з перших на пострадянському просторі приєднується до святкування Міжнародного дня лівші.

Досвід багатьох зарубіжних країн показав, що дбайливе ставлення до ліворуких дітей сприятливо позначається на їх подальшому розвитку, а значить, на успіхах суспільства в цілому.

У багатьох країнах є спеціальні магазини для ліворуких людей, де можна придбати ножі і ножиці, різні пристосування, спортивне приладдя, швейні машинки, холодильники, фотоапарати, комп’ютери з клавіатурою, пристосованою для ліворуких, моделі комп’ютерних мишок для шульги мають відповідний вигин і інше розташування кнопок, ніж на звичайних мишках.

Для шульг створюються спеціальні музичні інструменти – наприклад, гітари. На заводах і фабриках є верстати для ліворуких. Існують навіть спеціальні чекові книжки для шульги.

Цікаві факти про ліворуких

Чим пізніше жінка стає матір'ю, тим більша ймовірність того, що у неї народиться лівша.

Коли немовля кладуть на живіт, правші повертають голову праворуч. Лівші зазвичай повертають голову ліворуч або не віддають перевагу жодній стороні.

Поміж лівшів більше чоловіків, ніж жінок.

В середньому лівші досягають статевої зрілості пізніше, ніж правші.

Люди, крім руки, мають також такі домінуючі частини тіла, як око, нога і вухо.

Швидкість зв'язку між лівою і правою півкулями кори головного мозку у лівшів набагато вища, що означає їхні переваги під час роботи з великою кількістю імпульсів.

Ліворукі люди зазвичай малюють зображення, на яких погляди намальованих істот спрямовані вправо.

Сьогодні Всесвітній день шульги. Шульги – люди творчі, креативні, що мають сильний характер. Цьому є підтвердження на прикладах багатьох знаменитих людей – світових політиків, письменників, музикантів, акторів і режисерів. Ми ж бажаємо всім шульгам успіхів в досягненні мети!


 

 


Немає коментарів:

Дописати коментар