пʼятниця, 13 листопада 2020 р.

Як жити з цукровим діабетом (до Всесвітнього дня боротьби із захворювання на цукровий діабет)

 Всесвітній день боротьби із захворюванням на цукровий діабет був започаткований у 1991 року з метою підвищення обізнаності населення про діабет, причини його розвитку, методи профілактики та запобігання його руйнівним наслідкам.

Відмічається цей день щорічно 14 листопада в день народження Фредеріка Бантінга, який разом з Чарльзом Бестом відкрив інсулін в 1921 році.

Діабет — це хронічна хвороба, що розвивається в тих випадках, коли підшлункова залоза не виробляє достатньо інсуліну або коли організм не може ефективно використовувати вироблений інсулін. Загальним результатом неконтрольованого діабету є гіперглікемія або підвищений рівень вмісту цукру в крові, що з часом призводить до серйозного пошкодження багатьох систем організму.

Для діабету I типу (раніше відомому як інсулінозалежний, юнацький або дитячий) характерно недостатнє вироблення інсуліну в організмі, тому при ньому необхідно щоденне введення інсуліну. Причина виникнення цього типу діабету на сьогоднішній день невідома і йому важко запобігти. Симптоми, які виникають при діабеті I типу: надмірне сечовиділення (поліурія), спрага (полідипсія), постійне відчуття голоду, втрата ваги, зміна зору і втома. Ці симптоми можуть виникнути раптово.

Діабет II типу (раніше іменувався інсулінонезалежним або дорослим) розвивається внаслідок неефективного використання інсуліну організмом. Більшість хворих, які страждають на діабет II типу, мають надмірну вагу і фізично інертні в повсякденному житті. Симптоми даного типу можуть бути подібними  із симптомами діабету I типу, але частіше є менш вираженими. В результаті хвороба може бути діагностована через кілька років після її початку — вже після виникнення ускладнень.

До важких ускладнень цукрового діабету відносяться інфаркт міокарду, інсульт, діабетична ретинопатія з подальшою сліпотою, нефропатія з нирковою недостатністю, порушення кровотоку нижніх кінцівок.

Переважне значення в боротьбі з цукровим діабетом має первинна профілактика, яка повинна бути спрямована, в першу чергу, на здоровий спосіб життя, а саме:

– раціональне харчування;

– підвищення рухової активності;

– відмова від шкідливих звичок;

– дотримання режиму праці та відпочинку;

– зниження надлишкової маси тіла;

– контроль артеріального тиску.

Подбати про правильне харчування:

— їжа повинна бути різноманітною, з необхідною кількістю повноцінних білків, в тому числі тваринного походження – нежирне м’ясо, риба, молоко, кисломолочні продукти;

— форма овочів і фруктів — п’ять порцій в день. Порція — обсяг, що уміщається в жмені. Це одне маленьке або половинка великого яблука, пара мандаринів, невелика чашка салату;

— насичених жирів повинно бути не більше 1/3 від денної норми, решта — рослинні масла. Треба обмежити кількість сметани, вершкового масла, жирного сиру, ковбаси з сосисками, адже в них багато «прихованого» жиру;

— «швидкі» вуглеводи шкідливі — цукор, цукерки, випічка, морозиво, солодка газована вода — чим менше, тим краще;

— нормальний темп схуднення: 0,5-1 кг в тиждень, це не шкодить здоров’ю.

Не забувати про фізичні навантаження. Фізична активність — один з кращих способів стабілізувати рівень глюкози в крові. Головне завдання — без фанатизму, але регулярно. Вимотувати себе тренуваннями не потрібно. А ось підібрати приємну активність і займатися не менше 30 хвилин 3-4 рази на тиждень — саме те, що рекомендує ВООЗ.

 Підготувала Тетяна Зуляк, зав. сектору МБА.

Немає коментарів:

Дописати коментар