середа, 12 січня 2022 р.

Військові історії України.

 Ця добірка присвячена військовим традиціям народів, які в різний час жили на території сучасної України. Військові походи кочовиків, військово-політичні аспекти історії перших давньогрецьких колоній півдня України та драматичний період життя січових козаків. Тактика і стратегія побудови взаємин під час конфліктів повчальні і для сучасних українців.

94(477)

К60 

Колесников, Костянтин. На краю ойкумени. Еллінські військові традиції на українських землях Причорномор'я : від заснування перших поселень до перших століть християнської ери (VII ст. до н. е. - IV ст. н. е.) / К. Колесников ; ред. Л. Марченко ; худож. С. Шаменков. — Київ : Темпора, 2021. — 312 с. : іл. — (Militaria Ucrainica).

Книга присвячена військовим традиціям давньогрецьких колоній півдня сучасної України: полісних громад Тіри, Ольвії Понтійської, Херсонеса Таврійського та Боспорського царства впродовж більш ніж тисячоліття їхньої історії від зародження до сутінок античної цивілізації на півночі Понту. Розглянуто військово-політичні аспекти історії північнопричорноморських еллінських держав, еволюцію різних видів наступальної й оборонної зброї, проблему зовнішніх впливів і запозичень, окремі «роди військ» античних армій Північного Причорномор’я. Описано найважливіші воєнні кампанії північнопонтійських еллінів, свідчення про які дійшли до нашого часу.

94(3)

Ж42 

Жданович, Олеся. Авари в Європі: кочовики в системі візантійської дипломатії раннього Середньовіччя / О. Жданович ; худож. С. Шаменков. — Київ : Темпора, 2019. — 80 с. : іл. — (Militaria Ucrainica).

Книжка присвячена аварам на теренах європейського континенту, їхній появі, утвердженню та активній участі у процесі формування нової Європи. Питання походження аварів — дискусійне. Відомо тільки, що, втікаючи від тюрків, вони прийшли на територію Центрально-Східної і Південної Європи, підкорили місцеве населення, переважно слов’ян, та створили своє велике державне утворення — Аварський каганат. Про взаємини кочовиків із народами Східної й Західної Європи та з Візантійською імперією йтиметься в цій книжці.

94(5)

Ж42 

Жданович, Олеся. Великий Тюркський каганат: кочова імперія євразійських степів / О. Жданович ; худож. С. Шаменков. — Київ : Темпора, 2019. — 72 с. — (Militaria Ucrainica).

Книжка присвячена дослідженню історії Великого Тюркського каганату — першої держави стародавніх тюрків, котра виникла в середині VI ст. в результаті об’єднання багатьох тюркомовних племен. Про цю державу на Південному Алтаї світ уперше дізнався з писемних свідчень візантійського письменника Менандра Протектора. У своїй праці він докладно описав посольство від Каганату до Візантії, під час якого ромеї й дізналися про існування нової північної держави. Дуже цінними та інформативними стали писемні згадки про подорож візантійських послів у ставку тюркського кагана. Окрім інформації про державний устрій, побут, звичаї, спосіб життя, вірування і традиції давніх тюрків, західний світ на початку Середньовіччя дізнався про велику потужну кочову імперію, котра відігравала значну роль у міжнародній торгівлі та політичному житті тогочасного світу.

94(477)

П17 

Папакін, А. Діти Таргітая: військо і війни скіфів VII - III століть до Р. Х. / А. Папакін ; ред. Л. Марченко ; худож. С. Шаменков. — Київ : Темпора, 2021. — 144 с. : іл. — (Militaria Ucrainica).

У часи розквіту давньогрецької цивілізації українські степи заселяли кочовики-скіфи, які, за легендою, походили від першої людини, що з’явилась у Скіфії, — Таргітая, сина Зевса. Скіфські вершники тримали під контролем величезні простори, підпорядкували собі різні народи та здійснювали набіги на сусідні землі. Із цієї книжки ви дізнаєтеся, ким були скіфські воїни, як і чим вони воювали, чи справді існували скіфські амазонки та чи були скіфи найдавнішими катафрактаріями — важкою панцирною кіннотою Євразії. У виданні розповідається про скіфську зброю — знамениті акінаки та асиметричні луки, смертоносні стріли й гострі списи, про лускаті панцирі й трофейні шоломи скіфських воїнів. Читаючи цю книжку, ви довідаєтеся про основні кампанії скіфського війська: закавказькі походи, війну з персами та конфлікт з Філіппом Македонським, а також про менш відомі війни скіфської історії.

94(477)

П20 

Паталах, Олексій. Від Січі до Чорноморії. Запорозьке та чорноморське козацтво в російсько-турецьких війнах другої половини XVIII століття / О. Паталах ; ред. Л. Марченко ; худож. С. Шаменков. — Київ : Темпора, 2020. — 324 с. : іл. — (Militaria Ucrainica).

Непростий період життя запорозьких низових козаків, що охоплює 1734–1794 роки, наповнений низкою драматичних подій. Заснування Нової Січі, протидія територіальній експансії Російської імперії, гайдамацький рух, ліквідація Запорожжя й перетворення його на Новоросію, утворення із січовиків Чорноморського козацького війська й переселення його на Кубань становлять хронологічні рамки нової книжки Олексія Паталаха «Від Січі до Чорноморії». Основну увагу приділено участі запорожців, а згодом чорноморців, у російсько-турецьких війнах другої половини XVIII століття та їхній ролі у визволенні земель Північного Причорномор’я від османського панування. Книжка містить великий додаток, який становлять документи, що зберігаються в Державному архіві Херсонської області. Більшість із них досі не були опубліковані.

7 коментарів: